Teknosa GM Mehmet Nane'nin basın toplantısındaki tam sunumu
   2/10/2012 12:00:00 AM

Teknosa GM Mehmet Nane'nin basın toplantısındaki tam sunumu

Teknosa’nın yeni döneme ilişkin plan ve hedefleri, ev sahipliğini Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer ile Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane’nin yaptığı basın toplantısıyla paylaşıldı.

“2012 yılında hedefimiz Teknosa’yı halka açmak”
Türkiye’nin her anlamda lider teknoloji perakendecisi olarak, 2012’de de milyonları teknolojiyle buluşturmaya, yeniliklerle sektörü büyütmeye, istihdam yaratmaya, yaşama değer katan projelere imza atmaya ve sektörün geleceğini belirleyen marka olmaya devam edeceklerini belirten Dinçer, “2012 yılında önemli bir hedefimiz de Teknosa’yı halka açmak. Halka açılmayla Sabancı portföyüne şeffaflık, Teknosa kurumsal yönetimine güç kazandırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda Teknosa çalışanlarına, iş ortaklarımıza, müşterilerimize ve Teknosa’nın geleceğine inananlara bir yatırım fırsatı oluşturuyoruz. Hedefimiz, lider Teknosa ile İMKB’nin en değerli, en çok kazandıran şirketleri arasına girmek ve bize inanan yatırımcılarla birlikte kazanmak” şeklinde konuştu.

Teknosa Genel Müdürü Mehmet T.Nane, dünyadaki büyüklüğü 2011 yıl sonu itibariyle 668 milyar euroya ulaşan tüketici elektroniği pazarının 2010 yılına göre yavaş bir büyüme grafiğine sahip olsa da bir önceki yıla göre yüzde 6’lık bir çıkış gösterdiğini belirtti.

2011 yılının hem Türkiye hem de Teknosa için yüksek performanslı bir yıl olduğunu ifade eden Nane, Türk halkının 2011’de teknolojiye 5.10 milyar Euro harcadığını belirterek Türkiye’de sektörün dünyadaki genel büyüme ortalamasının üzerinde bir seyirle yüzde 10 oranında büyüme ortaya koyduğunu söyledi.

Teknosa’nın 2011 yılında yüzde 29’luk bir büyüme performansı ortaya koyduğunu belirten Mehmet Nane, yakalanan bu grafiğin 2010 yılında gerçekleştirdikleri yüzde 13’lük büyümenin iki katının üzerinde ve 2011 sektör büyümesinin ise 3 katına yakın olduğunu belirtti.

2011 yılının ortaya koyulan başarılı performansın ve hedeflerin üzerinde sonuçların yanı sıra Teknosa için çok önemli bir operasyona sahne olduğunu belirten Nane, “Amerika’nın bir numaralı teknoloji perakende şirketi Best Buy’ın Türkiye operasyonunu satın aldık. 1 gecelik operasyonla aynı anda hem İzmir hem de Ankara Best Buy mağazalarının görsel ve sistemsel olarak Teknosa’ya dönüştürülmesini sağladık. Best Buy müşterilerini mağdur etmemek adına da Best Buy sürecinde yaptıkları tüm alışverişlerle ilgili Teknosa güvencesi ile yanlarında olduk” dedi.

“2012 sürdürülebilir kârlılık yılı”
2012 yılına sürdürülebilir kârlılık ve sadık müşteri parolası ile girdiklerini belirten Mehmet Nane, Teknosa’nın 12 yıldır sürdürdüğü gibi bilimsel perakendecilik anlayışı ile tüketiciyi merkezine alan çalışmalarına devam edeceğini ve yenilikçi konseptlerle mağaza yatırımlarının devam edeceğini ifade etti. Nane, “2012 yılında da hem büyük hem de küçük metrekareli mağazalar açmaya devam edeceğiz. Hedefimiz daha fazla tüketiciye ulaşmak için yıl sonuna kadar mevcut satış alanımıza net 30 bin metrekarelik yeni satış alanı daha eklemek. 2011 yılında ulaştığımız 1.7 milyar TL olan ciromuzu, 2012 yılında yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyoruz. Sektörümüzün lideri olarak istihdama katkımızı sürdüreceğiz ve 1000 yeni çalışanı daha bünyemize katacağız” dedi.

“Gelecekte Herkes Teknosa’da kendini ait bir şeyler bulacak”
Teknosa olarak “herkes için teknoloji” felsefesi ile herkese “ayrı ayrı” dokunabilecek çalışmalara imza atmaya devam edeceklerini belirten Mehmet Nane, Teknosa Turuncu Kart sahibi müşteri sayısının 2011 yılında 2 milyon 300 bine ulaştığını ve müşterilere sunulan avantajlarla bir önceki yıla oranla kart kullanım oranının %50’yi bulduğunu öyledi. Nane, “Geleceğin tüketicisi artık sosyal medya kanallarının da katkısı ile tercihlerini çok daha yüksek sesle duyurabiliyor. Bugün sektörümüzde olduğu gibi sosyal meydanın da aktif ve lider oyuncusu olarak 425 bine ulaşan Facebook hayran sayısı 15 binin üzerinde twitter takipçimizin sesine kulak veriyoruz.

Geleceğin teknoloji perakendeciliği diyoruz. Teknosa olarak önümüzdeki süreçte e-ticaret hacminin ülkemizde artacağı ve online satışların geleceğin teknoloji perakendeciliğinde de önemli bir yer kaplayacağını görüyoruz. Bu doğrultuda mağaza yatırımlarımızın yanı sıra 2011 yılında internet sitemiz Teknosa.com’un alt yapısını ve tasarımını yenileyerek müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini online tarafta da yükselttik. Bugün teknosa.com büyük bir Teknosa mağazası kadar ciro yapar hale geldi. Teknosa.com ayda 2 milyona yakın ziyaretçi sayısı ve yakaladığı satış hacmi ise bugün e-ticarette organize perakendeciler arasında ilk 3 arasında” şeklinde konuştu

Firma Bilgileri

BARBAROS MAHALLESİ, MOR SÜMBÜL SOK. NO:7/3F 1-18 NİDA KULE ATAŞEHİR GÜNEY, 34746 ATAŞEHİR / İSTANBUL

Tel: +90 216 4683636

Web: www.teknosa.com.tr

Firma Videoları: Tıklayınız

Perakende Bülten: Tıklayınız

x